Recenzja książki Pawła Cwynara pt. Wysłuchaj mnie proszę…

Przedstawiamy obszerną recenzję książki Pawła Cwynara pt. “Wysłuchaj mnie proszę…” napisaną przez prof. zw. dr hab. Andrzeja Bałandynowicza.

Książka Pawła jest do kupienia w naszym sklepie charytatywnym. Przypominamy, że cały zysk ze sprzedaży książek Pawła przeznaczamy na cele charytatywne.

Wysłuchaj mnie proszę…

Ogólna charakterystyka pracy

Jako profesor filozofii prawa i kryminologii nie zwykłem oceniać prac popularnych, które stają się głośne ze względu na subiektywistyczne „smaki” literackie czytelników. Natomiast czynię odstępstwo od zasady i robię to z dużą przyjemnością i satysfakcją ze względu na istotne walory rzeczonej książki.

Zdumiewa mnie nade wszystko zgłębione od strony antropologiczno-filozoficznej zagadnienie teleologii życia człowieka oraz śmiałe i odważne wnioskowania na temat ludzkiej eschatologii. Zarysowane sylwetki bohaterów książki stają się zróżnicowanymi wzorcami osobowymi, hołdującymi wyborom w obszarze egzystencji w szerokim ujęciu, od opartej na zwykłej konsumpcji dóbr doczesnych do szczytowej jej formy, którą można określić mianem miłości różnicującej. Autor w oparciu o niebanalną fabułę pracy, nawiązującą do sytuacji ekstremalnych i trudnych, potrafił zabłysnąć merytoryczną i dojrzałą analizą ludzkich zachowań i postaw. Można rzec, iż jest to naukowa wersja w oparciu o kognitywistyczną wiedzę opisu fenomenu życia człowieka. Staje się on wartością samą w sobie, albo opiera się i wyrasta z różnych substytutów, paliatywów wartości.

Interesującym wątkiem jest w pracy dyskurs na temat wiary i religijności człowieka. Zwracam uwagę, iż Autor słusznie rozdziela od siebie te pojęcia i wyraźnie docenia ich znaczenie w konstruowaniu jakości własnej egzystencji ludzkiej.

Na tle zgłębionych metaanaliz funkcjonowania osoby w dzisiejszej rzeczywistości, ukazane zostały kwestie pryncypialne i zasadnicze, a mianowicie, co odgrywa rolę busoli i drogowskazu życia dla każdego człowieka. Autor wkroczył w psychologiczną dywagację na temat reaktywności emocjonalnej jednostki, uwypuklając nadrzędną wartość miłości, która jako wysokie uczucie stanowi fundament człowieczeństwa.

Książka dostarcza ogrom wiedzy o fenomenologii miłości, jej roli dla autentycznego życia jednostki i budowania proaktywnych i twórczych postaw człowieka w aktualnej rzeczywistości. Zaprezentowane w książce sytuacje narracyjne pozwoliły Autorowi odnieść się do roli i znaczenia kary pozbawienia wolności jako sankcji penalnej za czyny niedojrzałe i nieuważne osoby, dla realnej poprawy jej zachowania na wolności. Dokumentowanie kary jako grzechu i zła w przestrzeni moralnej oraz immoralnej daje szansę zrozumienia znaczenia wiary i nadziei dla formowania się pokoju wewnętrznego jako istotowej dymensji odpowiedzialnej za sens i cel życia każdej istoty żyjącej w społeczeństwie.

Wspomnieć należy, iż myślenie Autora przybiera postać wartościowania horyzontalnego z wyraźną dominacją paradygmatu czasu, a nie miejsca, paradygmatu całości, a nie części, paradygmatu jedności, a nie konfliktu oraz paradygmatu idei i wartości jako fundamentów dla dobra wspólnego, a nie kryteriów utylitarnych i rzeczowych.

Tego rodzaju rozważania filozoficznoprawne mają na celu ukazać wielowymiarowość, holistyczność natury ludzkiej, a nade wszystko premiować ekologię człowieka w stronę integracji wspólnotowo - kulturowej. A ponadto ze względu na przemijający charakter czasu, osoba winna siebie definiować w każdej chwili życia, dążąc do proaktywności twórczej za każdą cenę.

Czytając książkę odnosi się wrażenie jakby czytelnik ją konsumował w postaci najwspanialszej strawy, gdyż jej język jest doskonale prezentowany i przypomina kulinarny rarytas.

Lektura recenzowanej pracy odsłania, odkrywa, ale nade wszystko tworzy rzeczywistość będącą rezultatem wysiłku podejmowanego na rzecz zaspokojenia potrzeby zaprowadzenia we wspólnotach społecznych królestwa dobra, prawdy i piękna.

[…]

Cały tekst recenzji dostępny pod tym odnośnikiem: Tekst recenzji książki Pawła Cwynara pt. “Wysłuchaj mnie proszę…” - 72 strony

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.